Bitlis balı Londra’da dünya birincisi seçildi

Bitlis balı Londra’da dünya birincisi seçildi

Bitlis balı Londra’da dünya birincisi seçildi

07/10/2022

Bitlis balı Londra’da dünya birincisi seçildi

Türkiye genelinde bal üretimi çalışmaları sürüyor. Arıcılıkta önemli mesafeler kat eden ve bal konusunda iddiasını konuşturan illerden Bitlis'e uluslararası bir ödül geldi.Dünyadaki 300 endemik gevenden üçü Bitlis’te bulunuyor. Balda en önemli kalitelerden birisi prolin miktarı olarak kabul ediliyor. Türkiye’de hemen hemen en yüksek prolin miktarı da Bitlis balında çıkıyor

Bitlis balı, dünyanın en prestijli bal yarışmalarından olan London International Honey Competıtıons (Londra Uluslararası Bal Yarışmaları) çerçevesinde bütün testleri başarı ile geçerek dünya birinciliği elde etti.

İHA'nın haberine göre, Türkiye’nin en önemli bal merkezlerinden olan Bitlis’te bal hasat çalışmalarına başlanırken, zengin floraya sahip yüksek rakımlı yaylalarda üretilen bal, sahip olduğu kaliteyi de başarıyla ortaya koydu.

Prolin değeri, nem oranı ve polen sayımı bakımından dünyada birinci

3 ay önce uluslararası bal yarışmaları için Londra’daki laboratuvarlara gönderilen Bitlis balı; prolin değeri, nem oranı ve polen sayımı bakımından birinci seçildi.

Bitlis balı 130 ülke arasından sıyrıldı

Yaklaşık 130 ülkeden 153 arıcının katıldığı bu değerlendirmede 28 kategoride Bitlis balı dünya birincisi seçilmesi, kentteki arıcılara büyük mutluluk yaşattı.
Ödül İstanbul'da verildiBitlis Arı Yetiştiricileri Birliği'nin gönderdiği ballar, laboratuvarlardaki testlerden başarıyla geçti ve jüri üyelerinin verdiği puanlarla Londra Uluslararası Bal Yarışmalarında birincilik elde etti

Add Comment