Londra'daki yarışmada dünya birincisi oldu

Londra'daki yarışmada dünya birincisi oldu

Londra'daki yarışmada dünya birincisi oldu

07/10/2022

Bitlis balı, dünyanın en prestijli bal yarışmalarından olan London International Honey Competıtıons (Londra Uluslararası Bal Yarışmaları) çerçevesinde bütün testleri başarı ile geçerek dünya birinciliği elde etti.

Türkiye'nin en önemli bal merkezlerinden olan Bitlis'te bal hasat çalışmalarına başlanırken, zengin floraya sahip yüksek rakımlı yaylalarda üretilen bal, sahip olduğu kaliteyi de başarıyla ortaya koydu. 3 ay önce uluslararası bal yarışmaları için Londra'daki laboratuvarlara gönderilen Bitlis balı; prolin değeri, nem oranı ve polen sayımı bakımından birinci seçildi. Yaklaşık 130 ülkeden 153 arıcının katıldığı bu değerlendirmede 28 kategoride Bitlis balı dünya birincisi seçilmesi, kentteki arıcılara büyük mutluluk yaşattı.

Bitlis balı hak ettiği yere gelecek. Başka yerlerde herkes bal ormanı yaparken, bizim burada doğal bal ormanı var. Dünyadaki 300 endemik gevenden üçü de Bitlis'te bulunuyor. Balda en önemli kalitelerden birisi prolin miktarıdır. Türkiye’de hemen hemen en yüksek prolin miktarı da Bitlis balında çıkıyor".

Add Comment